ŽLUČNÍKOVÁ KOLIKA

Žlučníková kolika se projeví většinou po tučném jídle, kdy se náhlým odtokem žluče uvede do pohybu žlučový kámen, snaží se "vycestovat" ven a nejde mu to! Následkem je prudká, bodavá bolest v pravém spodním podžebří nebo nadbříšku, přičemž může vystřelovat až do zad a nahoru do pravého ramene a pod lopatku. K tomu se přidá nevolnost, někdy i zvracení, po kterém se Vám však nikterak neuleví. Pokud dojde k zablokování žlučovodů, hrozí žloutenka.
Střídavé křečovité bolesti a uvolnění souvisí se střídavými stahy a uvolněním svaloviny žlučových cest, které se snaží kámen posunout a protlačit do střeva.
Průšvih nastává, pokud se kámen "sekne" tak, že ucpe žlučovod pod místem jeho spojení se slinivkou břišní, kde se začne mísit žluč s trávícími šťávami slinivky. Trávící šťávy slinivky jsou neaktivní a aktivují se až ve střevě při kontaktu se žlučí. V tomto případě se však aktivují předčasně a dojde k "trávení" samotné slinivky břišní. Následuje těžký šokový stav (pokles krevního tlaku, rychlý pulz, zrychlený dech, zaražené močení) spojený s krutými bolestmi břicha. V takovém případě okamžitě volej záchranku!!!
Málokdy se projeví žlučníková kolika "z čistého nebe". Kameny ve žlučníku se sice dlouho nemusí nijak výrazně projevovat a občas mohou bez povšimnutí projít žlučovodem do střeva a vyloučit se stolicí. Většinou se však projevují dlouho před vyvoláním koliky vedlejšími příznaky, jako je nechutenství, plynatost, průjmy a občasná nevolnost po tučném nebo kořeněném jídle, oříšcích, apod.