Se svolením autora knihy Vám přináším úryvky, vybrané z autobiografické knihy slavného rakouského léčitele, zakladatele rodinné firmy SonnenMoor a autora všech výrobků SonnenMoor.
V případě kladného ohlasu jsem připraven vydat celou knihu a připravit ji k objednání v našem eshopu.

Franz FINK – ZDRAVÍ Z BYLIN                                         Franz Fink © 2009


Po čase pátrání, studia a experimentování jsem narazil na jeden fenomén Matky přírody a sice léčivé účinky slatin (rašelinišť), jejichž bohatý a kvalitní zdroj se nachází v okolí hornorakouského města Salzburg. Potom nastal kolotoč získávání potřebných živnostenských listů, hledání nejlepších nalezišť rašeliniště, výběr nejúčinnějších vrstev, jejich rozdělení do jakostních tříd, řada analýz, hledání nejlepší technologie zpracování, prokázání nejlepších účinků vzorků a vrstev u vzorků s nejlepšími výsledky analýz.

A potom hledání nejlepších směsí bylin pro jednotlivé akutní a chronické potíže a onemocnění, způsoby aplikace, atd. Tato etapa trvala mnoho let a obsahovala i vyhodnocování zpětné vazby z tisíců dotazů, odpovědí, dopisů pacientů a partnerů z mnoha evropských zemí.

A pokud na daný neduh receptura opakovaně neúčinkovala, vyškrtla se ze seznamu a vyzkoušela se jiná. Co hloupostí a nesmyslů tím bylo i v proslavených herbářích odhaleno! A nejednalo se pouze o chybné složení směsi, ale mnohdy i nesprávné ředění či dávkování. A také nerespektování obsahu jedovatých alkaloidů, rakovinotvorných látek.

Výsledkem snažení bylo sestavení postupně se rozrůstajícího počtu směsí velkého počtu výborně sladěných bylin s dobrou vzájemnou snášenlivostí, bez vedlejších účinků i při dlouhodobé konzumaci.

Přírodní léčitelství má ještě jednu výhodu: odpadá využití pokusných a laboratorních zvířat při vývoji a testování léčiv. Nikdo se nedozví kolik bolesti a utrpení laboratorních zvířat se za tím, kterým lékem skrývá! Já osobně jsem za 35 let vývoje doplňků stravy nezneužil ani jedno pokusné zvíře, kromě pomáhání našim domácím zvířatům.

Na druhou stranu často slyším, jak nedlouho po zahájení navržené kůry si pacienti stěžují, že jim už vaření čaje „leze na nervy“. Lidé rovněž „nemají čas“ a trpělivost čekat, protože ne všechny bylinné čaje mají okamžitý účinek. Většina směsí bylin vyžaduje několikaměsíční užívání, aby se příslušný zdravotní problém definitivně upravil. Mnohaleté zkušenosti v této oblasti ukazují, jak důležité je nejdříve tělo zbavit nestravitelných rostlinných zbytků potravy (detoxikovat). Pokud trvá onemocnění dlouhou dobu, má mnohdy pacient otravu z léků nebo velmi vyčerpanou nervovou soustavu. Tehdy nelze zajistit nápravu ze dne na den, dokonce ani během prvních 8 dnů, což většina pacientů očekává!

Popis příkladů použití rašelinného bahna

Jak je zřejmé, není rašelina jako rašelina. Již od začátku jsem prováděl zkoušky s 2 různými druhy léčivé rašeliny.

Existují a na trhu s výrobky se prodávají tak zvané léčivé přípravky z rašelinného bahna, které s léčivou rašelinou nemají vůbec nic společného kromě zabarvení a často se dokonce nejedná o pravý materiál ze slatin. Většinou se jedná o výrobky zahraničních firem, které prodávají jednoduše vhodnou černozem, která nemá vlastnosti slatin. V Rakousku má povoleno prodávat opravdové bahno ze slatin pouze velmi málo firem. A i mezi nimi je veliký rozdíl v kvalitě bahna, která se jasně projeví ve výsledcích provedených analýz. Proto rakouští výzkumníci jednou vyřkli tuto moudrost: „Není rašelina, jako rašelina“!

Při vnitřním užívání přípravků z rašelinného bahna musí být použito výhradně nejkvalitnější z nejkvalitnějších, k jehož nalezení ovšem musíte mít velkou zkušenost a talent.

Já jsem za ta léta učinil zkušenost se dvěma vzorky rašelinného bahna. Jeden vzorek pocházel z hlubší vrstvy velmi kvalitního rašeliniště, v níž se nenacházela žádná zemina. Druhý vzorek pocházel ze stejného rašeliniště, ale z povrchní vrstvy černé rašeliny, na které rostla tráva. Obě rašeliny jsem emulgoval a současně naplnil do sklenic. Zpočátku byly obě emulze neprůhledné, ale již po 4 hodinách se emulze v první sklenici usadila na dno sklenice a nad ní se začala čistit voda. Přípravky, které se takto chovají, neobsahují žádné účinné látky, které obsahují kvalitní slatiny.

V druhé sklenici ani po 24 hodinách nebyly znatelné žádné změny, protože tuky, oleje a vosky, které se nacházejí v bylinách a ze kterých se skládá kvalitní rašeliniště nemají tendenci se rychle usazovat na dně sklenice. Touto zkouškou můžete snadno odlišit kvalitní výrobek od nekvalitního.

V rašelině se nachází celá řada přírodních, velmi hodnotných látek, jako jsou organické a anorganické kyseliny, vápník, hořčík, sodík, draslík, železo, mangan, chróm, molybden, zinek, tuky, pryskyřice, aminokyseliny, celulóza, huminové kyseliny, glukóza, éterické oleje a většina stopových prvků.
Rašelina určená k pití je vyrobena z čisté slatiny, která obsahuje účinné látky z více, než 350 různých léčivých bylin a rostlin. Představuje nejkvalitnější zdroj minerálů a sloučenin, které jsem měl za život možnost poznat a vyzkoušet. Tvrzení, že mají ostatní léčivé zeminy úplně jiné složení, než má tato léčivá rašelina je stejně lživé, jako tvrzení, že všechny prodávané výrobky z rašeliny mají stejné složení jako naše Pitná rašelina.
S našimi pitnými rašelinovými kůrami máme vynikající výsledky při problémech se zažíváním, látkovou výměnou, gastritidách, žaludečními a dvanácterníkovými vředy, vychlípením sliznice žaludku s následným zanícením a léčením průjmů. Mnohokrát pomohla při neurodermitidách, psoriáze, polyartritidě, dně, revmatickém onemocnění a anemii nebo problémech v důsledku hormonální nerovnováhy, jako např. při myomech, cystách, zánětech vaječníků a vejcovodů, apod. Rovněž máme dobré výsledky s léčbou prostaty, nedostatečnou kvalitou semene, léčbě hemoroidů a problémech s potencí.
Rašelina na sebe účinně váže jedy v těle a přispívá k detoxikaci a léčbě imunitního systému, čištění krve a předcházení onemocnění látkové výměny.
Ženy se při menstruačních problémech a problémech s látkovou výměnou po 4 až 8 týdenní léčbě s pitím rašeliny většinou cítí velmi dobře. Žádné návaly, žádné bolesti hlavy!

Ke koupelím v rašelině není v podstatě co dodat, protože je to dobře prozkoumaná a široce využívaná léčebná metoda. Co je snad důležité připomenout je, že musíte mít zdravé srdce a nesmíte být těhotná. Vlastnosti a složení rašeliny určené ke koupelím je stejné, jako u rašeliny určené k pití. Jedná se kromě již uvedeného i o anorganické látky, jako je kyselina křemičitá, chlór, organické vosky, aminokyseliny, uhlovodíky, …

Výborné zkušenosti máme s léčbou onemocnění břicha, neplodnosti, léčbou po úrazech, operacích, léčbou dny, reumatismu, zánětů kloubů, defektů pokožky, zkrácením rekonvalescence.

Výluh z bylin pro léčbu jater a žlučníku

V této bylinné směsi mám smíchány nejrůznější byliny pro léčbu jater, žlučníku, slinivky břišní a sleziny. I tato směs obsahuje velmi mnoho různých bylin, které se promíchají s pramenitou vodou a nechají se projít teplotním cyklem.
S touto směsí mám velmi dobré zkušenosti při léčbě zánětu jater, žloutenky, zánětu žlučníku a následků prodělané žloutenky. V kombinaci se směsí bylin pro léčbu žaludku a nervů lze zředit žluč a pomoci při zánětech slinivky břišní. Tato směs rovněž snižuje hladinu cukru v krvi.
Při léčbě těchto onemocnění však musí mít člověk velkou trpělivost a brát tuto bylinnou směs i několik měsíců. Pacienti prodělávající tuto bylinnou terapii většinou hlásí velmi rychlé zlepšování hodnot jaterních testů.
Ve směsi kromě jiných naleznete tak známé byliny, jako je smetanka lékařská, svízel přítula, řebříček obecný, mochna husí, měsíček lékařský, sléz lesní, kořen lékořice lysé, bobule jalovce obecného, kmín, kořen smetánky lékařské, kořen puškvorce a pramenitou vodu.

Pít výluh z bylin pro léčbu jater a žlučníku může pacient při žloutence, infekční žloutence, následcích po prodělané žloutence, ale také při zvýšených hodnotách jaterních testů, ztukovatělých játrech, zácpě jater, zánětech jater, sesychání jater, zánětu žlučníku a slinivky břišní, žlučníkových kolikách, žlučových kamenech, pro ředění žluče, při zvýšené hodnotě cholesterolu a triglyceridu, při alergiích, problémech se slezinou, apod. Ve všech těchto případech musí pacient tuto bylinnou směs pít bez přerušení nejméně 3 měsíce. Rovněž při začínající cirhóze jater musí pacient tuto bylinnou směs pít delší dobu. Výsledkem může být zastavení zhoršování stavu, který by jinak skončil smrtí. Při problémech s játry musí pacient okamžitě přestat konzumovat kávu, černý čaj a alkohol a přejít na vyváženou stravu!

Výluh z bylin pro léčbu žaludku a nervů

Nyní pár informací o mé nejpoužívanější směsi bylin pro léčbu žaludku a nervů. Dalo by se napsat tlustou knihu o úspěšně vyléčených pacientech za posledních 10 let.
Tato směs se obsahuje velmi mnoho různých bylin, které se promíchají s pramenitou vodou a nechají se projít teplotním cyklem. Byliny mají velmi široký rozsah účinnosti, a to především na trávicí trakt a látkovou výměnu. Pokud máte časté nadýmání, musíte najednou vypít asi půl lahvičky a nadýmání je po krátké době pryč. Jelikož tento výrobek neobsahuje alkohol, plním ho do malých lahviček. Dále ho používám na vysoký cholesterol, hustou krev, nervovou slabost, deprese, nechuť k životu, ztrátu koncentrace, migrény, málo žaludečních šťáv a poruchy vegetativního nervstva.
V této směsi používám kromě jiného také různé uvolňující byliny, byliny na krvetvorbu a na čištění krve, destilát z třezalky, březový list, svízel, řebříček, heřmánek, zeměžluč, měsíček lékařský, smetánku lékařskou, jalovec, kmín, lékořici, čekanku, rozmarýnu, meduňku, mateřídoušku, kontryhel, kořen puškvorce, přesličku rolní a pramenitou vodu.
Tato směs bylin je užitečná i pro čištění a ředění krve, nadměrné hladiny cholesterolu nebo triglyceridů, při vysokém nebo nízkém krevním tlaku nebo jako okamžitá pomoc při nadýmání. Dobré zkušenosti mám při léčení dětí, které trpí stresem ze školy a poklesem koncentrace, ale také při zapomnětlivosti, zvápenatění, zkornatění, nervozitě, nespavosti, migrénách, melancholii, srdečních nervózách a depresích, žaludečních a dvanácterníkových vředech, gastritidách, onemocnění jater a žlučníku nebo při astma, nechuti k životu, přecitlivosti na povětrnostní podmínky a při nočních můrách a mnoha jiných obtížích, jako chudokrevnosti, anémii, apod. Velmi dobrých zlepšení se dosahuje u migrén, které jsou mírnější, méně časté nebo dokonce úplně mizí.
Výluh z bylin pro léčbu žaludku a nervů často kombinuji s mými jinými výluhy z bylin. Dříve, než jsem tuto směs vynalezl, míval jsem nepříjemné křeče prstů na nohou. Poté, co jsem nějakou dobu popíjel tuto bylinnou směs, přestaly i křeče. Když jsou příliš bledé děti nebo mají problémy se školou, dávám jim s úspěchem moji bylinnou směs na nervy a žaludek. Chodí si ke mně pro ni mnoho studentů, jako pro pomoc při překonání zkouškového období. Také mnoho sportovců, jako jsou lyžaři, pro období závodů, pro snížení nervozity, která jinak negativně ovlivňuje jejich sportovní výkony.
Kromě toho tato směs podporuje obranyschopnost organizmu a člověk je pak odolnější a celkové zdravější.

U starších lidí podporuje paměť, pozorovací schopnosti a celkově vnímavost. Velmi vhodná je kombinace této bylinné směsi s rašelinou určenou k pití.


Výluh z bylin pro ledvin
y

V tomto výluhu používám kromě jiného přesličku rolní, sléz, řebříček, svízel, březový list, mochna husí, kořen lékořice, popenec, kontryhel, puškvorec a pramenitou vodu. Trvanlivost výluhu zajišťuje technologie speciálního pulzního tepelného konzervačního cyklu.

Velmi dobré zkušenosti s touto směsí bylin máme při snížené činnosti ledvin, pro vyloučení písku z ledvin, pro pomoci při zánětu ledvin a ledvinových pánviček, odstranění vodnatelnosti, kdy se v nohách pacienta hromadí voda, ale také pro zbavení se nánosů, při řešení reumatismu, cyst, menších myomů, pomocí při zánětech močových cest, zánětu močového měchýře, močové trubice, jakož i potížích s prostatou.

Při potížích s ledvinami je člověk příliš choulostivý a po určité době to může vyústit až v pravidelnou dialýzu. Potom se už dá těžko tento stav zlepšit. Správné fungování ledvin je pro zdraví člověka jedna z nejdůležitějších věcí. Pokud ledviny správně nefungují, je brzy celý organismus zaplaven toxiny a organickými jedy. Člověk se cítí unavený, bez energie, nemocný a začnou ho bolet ledviny. Většina lidí, kteří berou tento výluh z bylin delší dobu, je nadšeno.  Pokud je zánět obzvláště silný, je třeba k tomu přidat užívání výluhů pro žaludek a nervy. 


Výluh z bylin pro plíce

V tomto výluhu je směs z tak známých bylin, jako jsou plicník lékařský, kmín, vinná réva, svízel, měsíček lékařský, plody jalovce, kořene lékořice, jitrocele, rozrazilu, islandského mechu (pukléřky islandské), mateřídoušky, přesličky rolní, máty kadeřavé s pramenitou vodou. Také tento výluh směsi bylin je bez alkoholu nebo jiných konzervačních látek, a proto ho mohou bez omezení požívat děti.

S výluhem z bylin pro plíce mám velmi dobré zkušenosti při bronchitidě, zánětech průdušek u dětí, kašle, plicních onemocnění, bolestech na hrudi a na zádech, prochlazení a zahlenění. Při těchto problémech si můžete navíc na záda mazat moji prohřívací mast a mast na lepší prokrvení. Některé byliny použité ve směsi obsahují například vzácnou kyselinu křemičitou, fungující jako expektorans (rozpouští hleny). Výborně účinkuje rovněž u dětí.

Mnoho lidí trpí na astma, bronchitity nebo obě onemocnění zároveň. Proto jsem do směsi přidal byliny, které působí jak na plíce, tak na dýchací cesty a vytvořil zcela novou směs bylin.

Astma velmi úzce souvisí s nervy, a proto často k této směsi přidávám i výluh na žaludek a nervy. Astma lze však těžko spravit bez zdravé duše a vhodného životního prostředí.


Výluh z bylin pro léčbu dýchacích cest

V tomto výluhu z bylin kromě jiných používám jitrocel kopinatý, plody jalovce, kontryhel, smldník, bedrník, mochnu husí, mateřídoušku, lékořici, puškvorec, heřmánek, smetánku lékařskou, pramenitou vodu a alkohol.
Dobrou zkušenost mám s tímto výluhem při léčbě astma, bronchitidy, zahlenění, žaludku, prochlazení, rýmy, zápalu plic, ale i senné rýmy. Může být použit bez omezení k léčbě uvedených onemocnění spolu s dalšími léky. Obzvláště dobrých výsledků dosahuji při léčbě v kombinaci s výluhem z bylin pro léčbu plic. S postupem let stále častěji při léčbě s úspěchem používám kombinaci více typů výluhů z bylin a mám s tím zejména u vážnějších chorob výborné výsledky.
Například při léčbě bronchitid u dětí používám kombinaci výluhu pro léčbu dýchacích cest, plic a žaludku a nervů. K úplnému vyléčení pak stačí kombinace výluhů těchto 3 bylinných směsí pouze několik málo měsíců.
 
Výluh z bylin pro léčbu zažívacích potíží
Podařilo se mi nalézt velmi účinnou směs bylin proti zácpě, která má výhodu, že na ni nevzniká žádný návyk a nezpůsobuje křeče střev, jak je tomu u jiných prostředků s obdobným účinkem. A zácpou dnes trpí čím dál, tím více lidí.
Tato směs bylin obsahuje trnku, sléz, kořen čekanky, plod fenyklu, květ heřmánku, slupka okurek, pramenitou vodu. Také tento výluh směsi bylin je bez alkoholu nebo jiných konzervačních látek, a proto ho mohou bez omezení požívat děti.
Dobré zkušenosti mám s tímto výluhem při léčbě akutní nebo chronické zácpy. Výluh se plní do malých 100 ml lahviček. Jaké množství musí pacient vypít, je velmi rozdílné. Nejméně je to zpočátku půl lahvičky každé 3 hodiny. Pokud potom pacient zjistí, že mu to pomáhá, musí si už sám nalézt optimální četnost a dávkování přípravku tak, aby začal chodit na toaletu. Je třeba mít na paměti, že se jedná o svépomocný přípravek a že je třeba upravit životosprávu tak, aby v budoucnu mohl bez cizí pomoci chodit pravidelně na toaletu.
Vzpomínám si, jak jsem si při neprůchodnosti střev a zácpě pomáhal v době, kdy jsem ještě neznal správnou směs bylin proti zácpě konzumací kyselého mléka. Ta má výhodu, že střeva nedráždí a nenarušuje sliznici střev, i když ji berete několik týdnů nepřetržitě.
Mnoho přípravků proti zácpě má tu nevýhodu, že si na ně organismus po určité době zvykne a přestanou fungovat. V takový okamžik musíte přestat daný prostředek brát a přejít na jiný. To se Vám u mého výluhu pro léčbu zažívacích potíží nemůže stát.
K zácpě může vést mnoho různých příčin. Pravý důvod je třeba vždy včas zjistit. Může pramenit ze špatné skladby potravin, malého objemu tekutin, zauzlení střev, nadměrného zahuštění obsahu tlustého střeva, může být podmíněna psychicky nebo úrazem kostrče anebo jako vedlejší účinek konzumace léků.

Ať je příčina jakákoli, můj výluh pro léčbu zažívacích potíží Vám pomůže.


Výluh z bylin pro srdce a nervy

V této směsi bylin používám především uklidňující byliny a koření, jako meduňku, srdečník, chmel, březový list a kozlík lékařský s pramenitou vodou. Pro zajištění trvanlivosti používám alkohol.

Ve formě kapek může tento výluh pacient brát při nespavosti, melancholii, srdeční nervozitě, nechuti k životu, depresi a nervozitě. Je mnoho lidí, u kterých nervozita negativně působí zejména na srdce.  U nich pak dochází k fibrilaci, poruchám srdečního tepu a všemožným srdečním poruchám. Pacient s takovými stavy a problémy musí vždy navštívit lékaře, protože se srdcem nejsou žádné špásy.

Náš výluh z bylin pro srdce a nervy působí velmi uklidňujícím účinkem, a to zejména, když je kombinován s aplikací výluhu pro žaludek a nervy.

Rovněž tento výluh pro srdce a nervy nemá vedlejší účinky, stejně jako ostatní popisované přípravky ze směsí bylin a léčivé rašeliny. Jedinou výjimkou by mohl být případ silné alergie na bylinu obsaženou ve směsi. To je stejné, jako u každého jiného bylinného čaje. Za 35 let praxe však mohu usuzovat, že se jedná opravdu o velmi výjimečné případy. 


Výluh z bylin pro úpravu krevního tlaku

Pro úpravu vysokého krevního tlaku jsem vyvinul vlastní originální směs bylin. V této směsi používám česnek, hvozdík (nebo karafiát nebo hřebíček), celer, skořici, s pramenitou vodou. Pro zajištění trvanlivosti používám alkohol.

Často přidávám k výluhu pro žaludek a nervy a rašelinu formou pitné kůry. To rovněž podporuje organismus při velmi vysokém tlaku krve a podporuje jeho rychlejší pokles.

Ve většině případů je vysoký krevní tlak doprovázen poruchami prokrvení a vysokou hladinou cholesterolu. Následkem toho může mít pacient bolesti na hrudi z důvodu přetěžování srdečního svalu. I v tomto případě je výluh z bylin pro krevní tlak účinný. Zaprvé díky snížení tlaku krve odlehčí srdci a za druhé má zklidňující účinek na srdce.

Mám již mnoho let velmi dobré zkušenosti s použitím tohoto bylinného extraktu pro vysoký krevní tlak a kornatění cév. Pokud je však vysoký krevní tlak způsoben onemocněním ledvin nebo srdeční slabostí, musí pacient navíc brát další extrakty ze směsí bylin.


Výluh z bylin určený pro kloktání

V této směsi bylin používám tak známé a pro naše zdraví cenné byliny, jako je mochna nátržník, heřmánek, sléz lesní, lékořice s pramenitou vodou a 15% alkoholu.

Za 40 let mám s tímto extraktem velmi dobré zkušenosti při řešení akutní angíny, chronické angíny, oboustranného zápalu plic, záněty v krku a zánět hrtanu, rýmy, zahlenění, zánět dásní, kašle, krvácení dásní, parodontózy, kurdějí, žaludečních a dvanácterníkových vředů, infekcí žaludku a střev, salmonelóz, průjmů, zánětu močového měchýře, anémie, zánětu středního ucha, zánět čelních dutin, plísňová onemocnění, desinfekci ran, apod.

Musím zde ještě jednou blíže upozornit na mnohostranné účinky této mojí směsi bylin určené ke kloktání, která zabírá jak na akutní, tak na chronickou angínu, chronicky zvětšené mandle, ale všechny v této brožuře popsané účinky tohoto výluhu z bylin určeného pro kloktání jsou jen částečný seznam z rozsáhlého použití, s kterým jsem za téměř 40 let praxe měl úspěchy.

A tak i dnes mám tento výluh nepřetržitě „po ruce“, a to jak doma, tak např. na dovolené. Zachránil mi a mé ženě například dovolenou v Tunisku, kde nás potkal ukázkový průjem a který již po trojím vykloktání „odešel“. A nejen sobě, ale mnoha potřebným jsem takto „narychlo“ byl schopen účinně pomoci s různými záněty, salmonelami, průjmy, laryngitidami, neznámými infekcemi, atd. 


Výluh z bylin určený pro vtírání do pokožky

V této směsi bylin používám smrkové jehličí, květ arniky, koňský kaštan, rozmarýnu, mateřídoušku, bobulky jalovce, kořen puškvorce, sléz lesní, měsíček lékařský v alkoholu.

Tento výluh ze směsi bylin určený pro vtírání do pokožky je tekutý výluh. Používám ho pravidelně při řešení reumatismu, dny, ischiasu, distorzi (podvrknutí, vymknutí), natržení šlach, krevní výrony, pohmožděniny, záněty žil, křečové žíly, dezinfekci ran, trudovitost (uhry) v obličeji a všeobecně při nečisté pokožce po celém těle, při bolestech v kříži, opotřebování páteře, kyčlí a kolen.

Pro vnější ošetření všech bolestivých míst, podvrknutí, krevních výronů, natržení šlach, reumatismu, ischiasu a artritidy musí být vždy k tomu použita rovněž rašelinová mast.  Nejdříve vetřete uvedený výluh do pokožky a následně do stejného místa vetřete rašelinovou mast. S tímto postupem mám ty nejlepší zkušenosti.

Já sám jsem trpěl reumatismem. Na začátku jsem vyvinul prostředek na namazání, a mast s rašelinou a s úspěchem si dokázal reuma definitivně vyřešit. Úspěšné vyřešení reumatismu jsem si ověřil prováděním těžkých prací při svépomocné stavbě našeho rodinného domu. Ani dnes v mém pokročilém věku nemám žádné problémy. Zaznamenal jsem výborné výsledky při řešení snad tisíce případů ischiasu kombinací tohoto výluhu s rašelinovou mastí, a to i těžkých případů již řešených v nemocnici. Pacient však musí být trpělivý a dodržovat důsledně a pravidelně jejich aplikaci, a to i předepsanou dobu po odeznění příznaků.

- konec -