ZÁNĚT SLIZNICE ÚSTNÍ DUTINY

Stomatitis (zánět sliznice ústní dutiny) se projeví zarudnutím, otokem a bolestí nebo se vytvoří puchýřky, vřídky (afty), hnisavá ložiska (povlaky, abscesy, cysty), pablány, povrchové nebo hluboké vředy nebo nekroticky změněná tkáň. Projev zánětů sliznic ústní dutiny může být velmi bolestivý, omezující příjem potravy, zvyšující slinění, zápach z úst a tvorbu povlaků sliznic. Standardně jsou kromě lokální léčby, včetně extrakce zubu, podávána antibiotika.
Příčin zánětů v ústní dutině je mnoho:
1) zanedbaná ústní hygiena a zánětlivá ložiska u zubů (zejména zubu moudrosti) s traumatizací sliznice a následným rozvojem infekce.
2) infekční záněty, které vyvolají bakterie, viry (často herpes simplex nebo herpes zoster, stafylokoky a streptokoky, ale i borrelie) a plísně, které vytvářejí typické, částečně stíratelné povlaky. Opakované a dlouhodobé působení škodlivin a nedostatečná ústní hygiena přeměňuje záněty v chronické, které mohou být jak produktivní, tak ulcerativní (tvoří vřídky). Většinou se jedná o zánět s širším postižením dutiny ústní, s maximem na hranách a špičce jazyka, tvářové sliznici a dásních.
3) neinfekční stomatitida doprovázená zbytněním spádových uzlin. Příčina bývá v nervové labilitě, nesprávné výživě nebo hormonální nerovnováze. Od virové herpetické (aftózní) stomatitidy se rozezná tím, že pacient netrpí teplotou, sliznice nekrvácí a pacientovi nepáchne z úst.
4) projev jiného neduhu (uremie, vysokého krevního tlaku, progresívní sklerodermie, avitaminózy, nedostatku plazmatického železa, diabetu, dně, užívání léků, problémech s játry, se slinivkou, tlustým střevem, apod.).
Také barevné změny a skvrnitost sliznice ústní dutiny a pálení v ústech ukazují na avitaminózu A, nedostatek železa, intoxikaci kovy, nevhodnou hormonální antikoncepci, krevní onemocnění a jiné příčiny.
5) autoimunní onemocnění, kdy neoprávněná reakce, zejména na domnělé streptokoky vede k chronickým zánětům sliznic (nejen ústní dutiny), k jejich otokům, atrofii, vředovým erozím.
6) přetížení nebo přecitlivělost sliznic s projevy kontaktní alergie na potraviny, konzervační prostředky, léky (nejčastěji antibiotika, kortikoidy, psychofarmaka a hormony, ale i desinfekční pastilky), žvýkačky, ošetření zubů, zubní pasty a dentální materiál, tlak protéz, ústní a pleťovou kosmetiku, atd. Projevuje se problémy při polykání, pálením jazyka a úst, suchem v ústech nebo naopak sliněním a celou škálou slizničních změn, které mohou dále podléhat mikrobiální infekci.
7) vysoké dávky záření též vyvolávají záněty a otoky v rentgenoterapii.
Léčba závisí na příčině problémů, rozsahu zánětu a průvodních příznacích. Doporučení může být překvapivě velmi „celostní“.
Doporučuji fyzický i psychický klid, dostatek tekutin, podpůrné prostředky pro posilování imunity, doplňování vitamínů a vhodnou konzistence stravy usnadnit polykání.
Žádná položka