Jedná se o infekční nebo neinfekční zánět. Četnější neinfekční forma nastupuje nenápadně ranní ztuhlostí, později bolestivostí a zhoršenou hybností. Nejčastější příčinou neinfekčních zánětů kloubů je autoimunitní proces (imunitní systém napadá a likviduje vlastní tkáně v důsledku chybného nasměrování imunitního systému činností patogenů, zářením, očkováním, léky nebo jako psychosomatický následek).
Neinfekční revmatická artritida (na rozdíl od revmatoidní) je zánět kloubů vyvolaný obvykle nevhodným antibiotickým léčením některých onemocnění (např. streptokokové angíny), kdy se imunokomplexy původně vytvořené imunitním systémem proti patogenu naváží na zdravou tkáň kloubů, srdce (revmatická horečka), ledvin (revmatická ledvina), nervů, …. a poškodí je.
Revmatoidní artritida (typicky zánět drobných kloubů ruky a zápěstí s jejich natékáním až deformacemi) se v současnosti oficiálně považuje za geneticky podmíněnou, neléčitelnou a veškerá léčba je směrována ke zpomalení jejího vývoje a potlačení příznaků, kdy se podávají léky proti bolesti a protizánětlivé přípravky. Novinkou je tzv. biologická léčba, která je sice účinnější, ale velmi drahá (extrahovaná myší bílkovina, aj.).
Prevence autoimunitně podmíněné artritidy je velmi složitá a spočívá v komplexní péči o imunitní systém, lékové zdrženlivosti, pravidelném nezatěžujícím pohybu, včasné diagnóze a správném a úplném přeléčení všech infekčních chorob. Vždy je velmi důležité včasné zjištění tohoto onemocnění a u rizikových skupin zvýšená péče o výživu kloubů (dlouhodobá aplikace bylinného čaje, minerálů, mastí, či jiné formy vhodného prostředku). A minimalizovat tzv. startéry tohoto onemocnění.
Infekční artritidu nejčastěji zapříčiňují bakterie (streptokoky, borelie), ale i viry (herpes, EB), kdy se infekce dostane do kloubu z aktivního, ale i latentního infekčního ložiska jinde v organismu. Zánět je bouřlivý, bolestivý, ale většinou odezní bez následků. Léčba by měla být podpůrná ke zmírnění zánětu a urychlení jeho průběhu.
Další artritidou se známou příčinou je dnavá artritida, viz potíž DNA a tzv. psoriatická artritida (postižení kloubů provázející lupénku).
Artritidu, zejména v pokročilém stavu, mohou doprovázet četné komplikace (osteoporóza, svalová atrofie, revmatoidní uzly=podkožní uzlíky na kloubech, ale i postižených orgánech, záněty šlach, srdečního svalu, plic, rohovky,…).
Na rozdíl od artritidy je artróza poškození kloubů následkem dlouhodobého přetěžování.
Žádná položka