Hlen se uvolňuje ze sliznic. Sliznicemi je opatřen vnitřní povrch trávicí soustavy, rozmnožovacích orgánů, močových cest a dýchacích cest. Sliznice zajišťují mechanickou a chemickou ochranu tkání a chrání je před škodlivými vlivy vnějšího prostředí. Slizniční imunitní systém pak chrání tkáně před průnikem patogenů a toxinů. Sliznice mají absorpční a sekreční funkci (obsahují řadu žlázek). Vzhledem k tomu, že je jednou z hlavních funkcí sliznic vylučování odpadních látek/toxinů z těla, bývá často zahlenění příznakem nadměrného „zanesení“ organismu, který volá po vyčištění (detoxikaci). Zvýšená sekrece hlenu může souviset také se zvýšeným drážděním sliznic (smog, kouření, jícnový reflux, infekce, apod).
Zahlenění těla se projevuje pocením při jídle, ale i v noci, vyrážkami, alergiemi, tvorbou cyst, zápachem, apod.
Dále se zaměříme na zahlenění dutin v oblasti hlavy, krku a dýchacích cest. Projevy jsou známé a nepříjemné (tlak v dutinách, bolest hlavy, ucpaný nos, chrchlání, bronchitida, potažený jazyk, zalehlé uši, tlak v očích, apod.).
Nejčastější příčinou zahlenění zejména u mladších ročníků jsou recidivující infekce. Typické je zhoršováním příznaků na podzim a vede ke zvýšené nemocnosti. V takovém případě je nezbytné věnovat se posílení imunity, příjmu vitamínů a likvidaci daného patogenu a jeho ložisek. Při neinfekčním zahlenění je nejčastější příčinou dietní chyba a alergie (mléko, mléčné výrobky). Zahlenění a chronická rýma jsou často následkem nepřetržitého boje imunitního systému s parazity usídlenými v čelních a vedlejších dutinách a plicích.
Zahlenění vždy vyžaduje zvýšení příjmu tekutin (nejlépe neslazené vlažné čisté vody bez bublinek). Doporučované přípravky podporují vykašlávání a odhlenění několika mechanismy. Jednak se podpoří pohyblivost řasinek sliznice, které transportují hlen ven z dýchacích cest, jednak se podpoří rozředění a produkce hlenu k urychlení očisty organismu a samozřejmě i ochrana sliznic před patogeny.
Žádná položka