Již z názvu vyplývá, že se jedná o onemocnění, při němž se na vnitřní stěně tlustého střeva vytváří větší počet vychlípenin (váčků). Vychlípení střev neboli divertikulóza většinou nepůsobí znatelné obtíže, dokáže však také pořádně znepříjemnit život. Projevuje se bolestmi břicha a podbřišku neurčité povahy, pocity plnosti, nadýmáním a poruchami vyprazdňování. Pokud dojde k zánětu divertiklů, ozývá prudkými bolestmi a pocity, jako při zápalu slepého střeva (bolest, horečky, zvracení), ovšem nejčastěji na protější (levé) straně břicha. V extrémním případě může dojít až k neprůchodnosti střev. V takovém případě nutno dočasně nepřijímat stravu, abyste vyloučili náhlou břišní příhodu a vyprázdnit se šetrně pomocí našeho VEROSONu. A pokud se nepodaří, fofrem do nemocnice!
Vychlípení střev se považuje za civilizační chorobu a přičítá se špatným stravovacím návykům. Bolest se dá snadno splést s bolestí močovodu, močového měchýře, gyndy nebo prostaty. Rozeznat se dá pohmatem.
Co doporučuji? Preventivně více vlákniny, méně těžkých, dlouho trávených jídel, při „velké“ urputně netlačte, dodržujte pitný režim a pravidelný pohyb.
Pokud se s touto potíží jednou potkáte, doporučuji s trvalou platností upravit jídelníček více směrem k vařené zelenině, případně s masem, ale bez přílohy!!!. Vyloučit polotovary, konzervy, bílé pečivo a orientovat se na rýži a luštěniny. Nejezte poslední jídlo déle, jak 3 hodiny před ulehnutím! Na toaletě si z nudy neluštěte a nečtěte – tělo musí vědět, za jakým účelem tam vysedáváte!

Žádná položka