Estrogeny jsou skupina ženských pohlavních hormonů produkovaných zejména vaječníky. Při pohlavní zralosti ženy se začínají uplatňovat cyklické vzestupy a klesání hladiny estrogenů a hormonů hypofýzy, které jsou předpokladem fungování menstruačního cyklu. Estrogeny velmi dominantně ovlivňují vývoj a rozvoj ženského pohlavního systému, ženského typu ochlupení, rozložení tukové tkáně a zjemnění a profilování psychiky k ženskému typu. Estrogeny odpovídají za růst děložní sliznice, ovlivňují kyselost a tedy zdravé prostředí v pochvě, ovlivňují velikost prsů a hladinu cholesterolu, která dává zpětnou vazbu hypofýze ke spuštění ovulace. Při laboratorním vyhodnocování estrogenů je nutné znát fázi menstruačního cyklu. Hladina hormonů se zvyšuje při těhotenství, nedostatečné funkci jater, která odbourávají estrogeny a samozřejmě při problémech s vaječníky, nadledvinkami a u mužů s varlaty (jeden z markerů při nádorových onemocněních těchto orgánů).
Ke snížení produkce estrogenů dochází z genetických důvodů (Turnerův syndrom), při snížené funkci hypofýzy a snížené funkci pohlavních žláz. Též při polycystických vaječnících (poškození tkáně vaječníků).
Estrogeny se ukazují kromě jiného jako významná ochrana mozku během stárnutí lidí! Byla prokázána přímá souvislost disfunkce nebo odstranění vaječníků a dělohy s pozdějším výskytem Parkinsonovy choroby.
Nadledvinky produkují pohlavní hormony, kortikosteroidy a stresové hormony. Směs podporuje jejich činnost, přispívá ke správné funkci ledvin a vylučování.