Stres je odpovědí organismu na pociťovaný nepoměr mezi skutečnými nebo představovanými osobními zkušenostmi a očekáváními. Je to stav organismu vyvolaný jeho odezvou na jakoukoliv výrazně působící fyzickou či psychickou zátěž a měl sloužit k přežití organismu vystaveného nebezpečí.
Psychickou reakcí na stres je úzkost a při delším trvání deprese. Na fyzické úrovni probíhají fyziologické reakce s cílem uvolnit krátkodobě rezervy pro útěk nebo boj. Aktivuje se hypotalamus, hypofýza a nadledvinky, které zvýší hladinu tzv. „stresových“ hormonů (adrenalin, noradrenalin, steroidní hormony kortizol a kortizon). Přeruší se přívod krve do trávení a některých orgánů, zastavuje se rekonstrukce organismu a krev je přednostně pumpována do svalů. Zvýší se krevní tlak, cholesterol, zvyšuje se kyselost organismu, odbourávají se zásoby polysacharidu glykogen a rychle se vyčerpávají rezervy organismu.
Z toho je zřejmé, že stres může být pro organismus užitečný jen krátkodobě a vždy vyžaduje následný odpočinek pro regeneraci a doplnění zásob! Pokud stresem začnete reagovat na psychické tlaky „všedního dne“, začnou původně užitečné obranné mechanismy tělu i psyché škodit. Oslabení imunity, „vypnutí“ energetiky organismu a nevhodné přepnutí mnohých genů rychle sníží kvalitu života a později se podílí na rozvoji různých onemocnění (cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, žaludeční potíže, astma, průjem/zácpa, nespavost, nádorová onemocnění, náchylnost k infekčním chorobám, atd.).
Kromě zvýšeného příjmu některých minerálů (zejména vápník a hořčík), vitamínů (zejména řady B) a enzymů, našimi přípravky zvýšíme odolnost vůči psychickým tlakům a pomůžeme Vám získat nezbytný „nadhled nad životem“! Velmi důležitá je zvýšená fyzická aktivita (rychlá podvečerní chůze místo TV zpráv je ideální) kombinovaná s meditací!
Žádná položka