Pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet účinky bylinek z vlastního sběru uvádíme pár osvědčených rad pro maximální obsah účinných látek v nasbíraných bylinách a maximální trvanlivost bylin:

  1. Snažte se sbírat byliny v době, kdy je jejich síla největší. Kromě vegetační fáze byliny je vhodné se řídit podle fáze Měsíce. Obecně platí, že při dorůstajícím Měsíci se sbírají nadzemní části bylin, a při ubývajícím Měsíci kořeny, oddenky, či cibule. Stejné platí i pro uchování byliny. Byliny nasbírané při přibývajícím Měsíci mají delší trvanlivost, kdežto při ubývajícím kratší a snadno plesniví. Jen pro zajímavost - šamani a různí mágové pro dosažení maximálního psychedelického a magického účinku přizpůsobovali sběr bylin dni, který ovládá jejich planeta, a tak sbírali (byliny Slunce v neděli, byliny Měsíce v pondělí, byliny Marsu v úterý, byliny Merkuru ve středu, Jupiterovi byliny ve čtvrtek, byliny Venuše v pátek a Saturnovi byliny v sobotu. Při sběru pak prováděli zaříkávání, požehnání a poděkování bylinám za jejich existenci a za to, že mohou být sbírány. Železným pravidlem pak bývalo včasné upozornění bylin na den jejich sklizení).
  2. Stejné byliny sbírané na různých lokalitách se mohou lišit ve svém účinku a obsahu účinných látek.
  3. Kořeny se obyčejně sbírají na jaře, kdy se síla byliny ještě neprobudila nebo na podzim, kdy je síla byliny již stažena do kořenů. Pokud tuto zásadu nelze dodržet, měly by být sbírány alespoň při ubývajícím Měsíci, nejlépe novoluní (zatmění Měsíce), kdy se síla rovněž stahuje do kořenů. Nejpříhodnější denní dobou je časné ráno, navečer a noc. Kořeny a oddenky omyjeme pouze studenou vodou.
  4. Kůra se loupe na jaře před rašením nebo na podzim po opadnutí listů.
  5. Nať se sbírá obvykle v době květu. Není to však stoprocentní pravidlo. Některé byliny trhané v plném květu se při sušení znehodnotí tím, že dozrávají (Zlatobýl obecný, Vrbka úzkolistá). Jestliže lodyha dřevnatí, sbírá se část nad zdřevnatělým stonkem. Tuhé lodyhy je vhodnější řezat než trhat.
    Pozdní dopoledne, kdy rosa již oschla, je nejvhodnější dobou pro sběr listů. Lze je sbírat během celého vegetačního období. Podzimní sběr je však méně hodnotný než jarní.
  6. Květy se sbírají počátkem rozkvětu, plně rozvité a za slunečního počasí. Krátce před odkvětem se jejich léčebná síla snižuje.
  7. Cibulky se sbírají po odkvětu bylin, v době, když nať částečně zavadne.
  8. Pro všechny bylinné části je neméně důležité správné sušení, nakládání a louhování bylin.

Ještě připojím poznámku pro experimentátory:
Spojené čaje
Spojený čaj vzniká spojením (slitím), různě připravovaných čajů, jako je například čaj a odvar. Tato úprava je nutná v případech, kdy jednotlivé byliny vyžadují různé způsoby přípravy. Jedna bylina např. formou čaje a druhá formou odvaru (skořicovník ceylonský).
Jinou možností je, že nejprve připravíte odvar, kterým pak přelijete byliny připravené k přípravě čaje. Po příslušné době je scedíte a užíváte tradičním způsobem.

A nakonec Vám přeji      SBĚRU ZDAR