Rýma (rinitida) je zánět sliznice nosu, případně hltanu či vedlejších nosních dutin. Příčinou vzniku rýmy jsou většinou viry (rhinoviry, coronaviry, adenoviry, influenzae A a B, parainfluenzae), posléze na oslabenou sliznici nasednou bakterie (Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes a Branhamella catharalis) nebo plísně.
Rozeznáváme 3 základní formy rýmy:
Akutní (nejčastěji kapénková infekce), rychlý nástup, vyžaduje cca 7 dní, kýchání, bolesti hlavy, únava, zpočátku řídký, později hlenovitý až hnisavý sekret, zvýšená teplota. Je velmi infekční – buďte ohleduplní! Správná léčba vyžaduje klid na lůžku, teplo, dostatek tekutin, zvýšený příděl vitamínu C, nosní kapky (nejlepší je roztok mořské soli).
Chronická (většinou následek nevyléčené akutní formy). Stejná infekce a oslabený imunitní systém umožňuje cyklické opakování nebo dlouhodobý průběh. Dochází k opakovanému, dlouhodobému ucpání nosu s hustou sekrecí. Cíleně vyžaduje posílit imunitu (hrozí následné vážnější onemocnění). Někdy souvisí s anatomickými anomáliemi nosní dutiny, zvětšenou nosohltanovou mandlí, poškozením nosní sliznice např. nosními kapkami, apod.
Alergická (řešeno v potíži Senná rýma) Jedná se o reakci imunitního systému organismu na nějaký alergen (pyly, roztoče, plísně, spory, chlupy, …) s vodnatou rýmou a otokem nosní sliznice (většinou i dalších sliznic).

Žádná položka