Prostata (předstojná žláza) je mužský pohlavní orgán, nacházející se mezi močovým měchýřem a konečníkem. Prostatou prochází močová trubice, kterou vytéká moč z močového měchýře. Prostata má pevné vazivové pouzdro a je tvořena množstvím malých žlázek, vazivem a hladkým svalstvem. Žlázky prostaty vylučují bělavou tekutinu, která tvoří většinu ejakulátu a slouží k výživě spermií. Při narození je malinká, v pubertě naroste do velikosti kaštanu a tak zůstane až do „přechodu“, cca do padesátky, po které má tendenci dále se v závislosti na hormonální nerovnováze organismu zvětšovat. To se projeví obtížemi při močení, a to buď nucením k častému močení nebo ztíženým a neúplným, pomalým močením. Závažnost problémů nemusí být přímo úměrná pociťovaným potížím. Obtíže se zhoršují pozvolna.
Lékař vyšetří prostatu pohmatem, ultrazvukem nebo biopsií, hodnotí se též průtok moče a zbytkové množství moče. Podávané léky uvolňují stah hladkého svalstva prostaty nebo ovlivňují pohlavní hormony, chirurgicky se odstraňuje vnitřní část prostaty nebo celá prostata.
Nemocná prostata též zatěžuje a ohrožuje močový měchýř a ledviny. Zbytnění prostaty nemusí souviset s rakovinou prostaty, ale může být zapříčiněno i zhoubným nádorem, neovlivňuje ji hubnutí a neovlivňuje sexuální funkce ani po odstranění prostaty.

Žádná položka