Prolaps neboli pokles dělohy je stav, kdy děloha sestupuje níže do pochvy a v těžší formě vyhřezává z pochvy ven. Pohyb dělohy s sebou „táhne“ močový měchýř, pochvu i konečník, dochází k jejich deformaci a je to např. jedna z příčin inkontinence moči u žen.
Ženy pokles dělohy pociťují jako bolestivý pocit plnosti a tíhy v podbřišku, bolest v bederní krajině, tlak směrem do malé pánve vstoje, zmírňující se v leže a zjednodušeně to lze popsat jako pocit "sezení na míči". Problém se většinou řeší chirurgicky, ale to je jen Pyrhovo vítězství.
Příčinou „vítězství gravitace nad dělohou“ je ochablé svalstvo pánevního dna, přičemž se zatížení přenese na vazivové tkáně držící dělohu, které tah dlouhodobě nevydrží. Jediným doporučeníhodným opatřením je správná mineralizace a výživa těchto tkání, ochrana před jejich záněty a dalšími gynekologickými problémy a CVIČIT, CVIČIT, CVIČIT po zbytek života! Ke cvičení nepotřebujete NIC, jen se ho naučit, udělat si z něj návyk a trvalou součást života (například každého močení). Zpevnění pánevního dna se příznivě projeví i na Vaší postavě, prožitku ze sexu, atd. Jedna z forem cvičení „se zpětnou vazbou“ je využít skutečnosti, že se jedná o svaly ovládající spouštění proudu moči, a tak stačí močit přerušovaně a při každém močení opakovaně stahem svalů močení zastavovat a povolovat (5-10x pomalu stáhnout, 5 až 10 sekund přidržet a pomalu uvolnit). Samozřejmě po nacvičení lze provádět kdykoli i bez močení. A nezvedat v předklonu těžká břemena!
No a ještě poznámka: neodmítejte sex - ani při výrazném prolapsu dělohy se v poloze na zádech nebojte, že by na něco Váš sexuální partner přišel.

Žádná položka