Délka užívání

Pro maximální využití účinků našich výrobků doporučujeme (pokud není uvedeno jinak) vždy alespoň 2 měsíční užívání, a to I PO ODEZNĚNÍ PŘÍZNAKŮ. 1 balení bylinných směsí (čajů) Vám při správném užívání vystačí cca na 1 měsíc, u tinktur je to odlišné podle dávkování, a proto u každé tinktury uvádíme její vydatnost ve dnech. U tablet si podle počtu tablet a dávkování vydatnost balení sami snadno spočítáte.

 

Za jak dlouho spotřebujete při typickém dávkování jedno balení

Dávkovací
prostředek
Objem extraktu Hmotnost sušených bylin Vydatnost 1 balení
při aplikaci 2x denně
100 g 20 ml 1000 ml
Polévková lžíce 15 - 17 ml 4,5 g 11 dnů --- 30 dnů
Kávová lžička 5 - 7 ml 1,5 g 32 dnů 4 dny 6 měsíců
Mocca lžička 3 ml 0,75 g 66 dnů 8 dnů 12 měsíců
Kapátko -1 kapka 0,05 ml --- --- 13 dnů (3x10 kapek)


Při přípravě čajů, nálevů, odvarů, ... , postupujte přesně podle návodu.

I když možná nevidíte velký rozdíl v technologii přípravy nápoje, obkladu, koupele, atd. z bylin a bylinných směsí věřte, že právě správný způsob přípravy rozhoduje výrazně o tom, co jste schopni z bylin "dostat". Proto přidávám pár základních pojmů, abyste lépe pochopili a získali nezbytný nadhled:

Nálev
Cca o 5% větší, než předepsaný objem čerstvé studené pitné vody zahřejeme rychle až do varu (ne v mikrovlnce)  a teprve potom do vařící vody přidáme předepsané množství bylin. Zamícháme tak, aby došlo k namočení bylin. Přidáním bylin dojde k poklesu teploty vody a voda přestane vařit. Nyní počkáme, až se voda s bylinami opět uvede  do varu. Po jediném znovuuvedení do varu odstraníme nálev ze zdroje tepla (nenecháváme dovařovat na plotýnce), zakryjeme nádobu pokličkou a necháme jej 10 minut v klidu odstát. Potom nálev slijeme (až na výjimky nenecháváme ve byliny vodě) a mírně z bylin vytlačíme zbytek nálevu.
Nálev se používá zejména u bylin a bylinných směsí s obsahem těkavých účinných látek (silic), o které nechceme přijít.
zbytek nálevu
Odvar
Do cca o 10% větší, než předepsaný objem čerstvé studené pitné vody nasypeme předepsané množství bylin. Vodu zahřejeme rychle až do varu (ne v mikrovlnce) a potom ji udržujeme předepsanou dobu (většinou 10 minut) ve stavu mírného varu.
Poté odstraníme odvar ze zdroje tepla (nenecháváme dovařovat na plotýnce), zakryjeme nádobu pokličkou a necháme jej 15 minut v klidu odstát. Potom odvar slijeme (až na výjimky nenecháváme ve byliny vodě) a mírně z bylin vytlačíme zbytek odvaru.
Odvar se používá pro záměrné odstranění nežádoucích silic, vylouhování hůře rozpustných látek a podpoře určitých chemických reakcí.