Pásový opar (herpes zoster) je velmi bolestivé infekční onemocnění. Jeho původcem je herpetický virus Varicella zoster, který z dětství znáte "díky" planým neštovicím. Jakmile se virus dostane do těla, je těžké se ho zbavit. I po vyléčení akutní nemoci je před léky schován uvnitř buněk, nejčastěji v nervových uzlících podél páteře. Při oslabení imunity se virus v buňkách nervového uzlíku pomnoží a vyvolá onemocnění, které se nazývá pásový opar.
Příznaky pásového oparu (chřipkové symptomy+únava, svědění, bolest, brnění podkoží, výsev vodnatých puchýřků a velmi intenzivní pálení) jsou velmi jednoznačné, což umožní včasné rozpoznání a včasné zahájení léčby, které je předpokladem úspěchu (do 3 dnů od prvního projevu). Svědění a bolest se formuje do pásu na jedné polovině těla. POZOR - infekční virus je obsažen v tekutině puchýřků a je snadno přenositelný! Nejčastěji postiženým místem je trup kolem hrudní nebo bederní páteře, ale také šíje, rameno. Pokud zasáhne čelo, ucho nebo oko, je to velmi nebezpečné, virus zde napadá trojklanný nerv a léčba vyžaduje hospitalizaci.
První stádium "pásovce" - puchýřky lze zvládnout za týden, ale zahojení stroupků a obnova pokožky trvá další 3 týdny. I potom mohou ještě dlouho přetrvávat zvláštní pocity v kůži a zasažených nervech.
Po zaschnutí puchýřků a vytvoření stroupků je třeba pokračovat v aplikaci protizánětlivých mastí a tinktur. V konečné fázi pak zvláčňující, hydratační a změkčující masti.

Žádná položka