Neurodermitida (atopický ekzém) je chronické, zánětlivé onemocnění kůže, které je výrazně propojené se stavem Vaší psychiky, což se odrazilo i v názvu této urputně se vracející potíže. Neurodermitida se často objevuje už od kojeneckého věku ve formě „mléčných strupů“, později jako dětský ekzém. Projevuje se silným svrběním pokožky, která zhrubne, vysychá a tvoří se na ní krusta. Neurodermitida vyvolává pocity velmi intenzivního svědění, silného pálení a vystřelování bolesti nejen v postižené oblasti, ale i v nervových zakončeních v okolní, „zatím“ zdravé pokožce. I po ustoupení aktivní fáze se pocity pálení ještě dlouho vracejí.
Rozptýlená forma onemocnění postihující obličej, hlavu a vlhčí, jemnější oblasti kůže (např. podkolenní a loketní jamky) mívá dlouhodobý průběh a ve stádiu zhoršení (např. puberta) má tendenci rozšiřovat se na dosud zdravou pokožku. Forma ohraničená (ohnisková) se objeví většinou až v dospělosti, je fixována do jednoho místa (rozkrok, řitní otvor, genitálie, holeně, šíje, apod.), kde dochází ke zbytnění ložiska ekzému, jeho zabarvení a ostrému ohraničení. Jedná se o důsledek poruchy metabolismu a funkce části nervového systému. Propojenost se stavem Vašeho nervového systému je zřejmá z přímé úměrností intenzity podrážděnosti, depresí, napětí, cévních křečí, ale i žaludeční neurózy a aktuálního stavu neurodermitidy. Sklony k neurodermitidě se dědí a spouštěcím impulsem bývá prodělaný stres, trauma, hormonální porucha (klimakterium, puberta), dlouhodobá stravovací chyba nebo jiný alergen.
POMÁHÁ slaná voda, vhodná strava (NE mléko, čokoláda, plísňové sýry, rajčata, žampióny, vlašské ořechy,..)
ZHORŠUJE stres, slunění, pocení, sladkovodní koupele a časté mytí mýdlem, pěny do koupelí, chlorovaná voda, kontakt se saponáty, vlněné oblečení, kožešiny, prašné prostředí, práce s hlínou, stav se zhoršuje na podzim a na jaře, při chřipkách, angínách, rýmě, zvýšené teplotě, zažívacích potížích, střevních parazitech.
Námi doporučené prostředky sníží intenzitu alergické reakce, potlačí probíhající zánětlivé procesy, velmi intenzivně dají do pořádku metabolismus a sníží tak vliv stravovacích chyb, vyčistí střeva i krev a zklidní nervovou složku. Samozřejmě musíte respektovat i výše uvedené pokyny ohledně stravování a hygienických návyků.
Žádná položka