Kašel je obrannou, očistnou reakcí organismu na dráždění dýchacích cest (ale i zvukovodů, dutin, bránice nebo žaludku) zvýšeným množstvím hlenu, vdechnutím dráždivých plynů nebo cizorodých částic. Kašel může být banální jednorázová reakce organismu, ale také příznak vážného onemocnění. Proto je třeba správně vyhodnotit vznik, charakter, délku trvání a akutnost nebo chronicitu kašle.
Jedna z příčin kašle nám může například dobře demonstrovat východní medicínou předkládané souvislosti v organismu (konkrétně plíce-tlusté střevo), kdy mnoho z Vás se táže, proč vždy, když jsou na "velké", tak je něco nutí kašlat a po vykonání potřeby je kašel pryč!
Ale vážně - příčinou akutního kašle jsou kromě odkašlání hlenu často virové infekce horních cest dýchacích a dutin, ale také plicní absces, edém nebo ischemická srdeční choroba.
Za chronický považujeme každý kašel trvající déle, jak 3 týdny a vždy je důležité správně určit jeho příčinu. Kromě alergií, astmatu, zadní rýmy, nádorových onemocnění dýchacích cest a postinfekční rýmy se setkávám s psychosomatickými a dalšími příčinami.
Žádná položka