Nízká aktivita štítné žlázy nebo neschopnost štítné žlázy vyrobit dostatečné množství hormonu vede ke zpomalení tělesných funkcí, únavě, zimomřivosti, problémům s pamětí, vypadávání vlasů, chrápání, zhrubnutí hlasu, zácpě (útlum činnosti střev), atd.
Možnou příčinou hypofunkce štítné žlázy jsou chronický zánět štítné žlázy, dlouhodobý nedostatek jódu, některé druhy potravy, operace štítné žlázy nebo ozáření krku. Nejčastější současnou příčinou je pak autoimunitní onemocnění, a proto pozor na imunostimulátory! Nejdříve si nechte správně posoudit alespoň 2 s odstupem po sobě provedené rozbory krve. Substituční "léčba" hormonem štítné žlázy Vás celkem spolehlivě "postaví na nohy", ale mnohem lepší by bylo odstranit příčinu pokulhávání štítné žlázy.
Na potížích se může podílet i nadměrná konzumace určitých druhů potravin, které obsahují látky, bránící štítné žláze v hromadění a využití jódu nebo blokující tvorbu důležitých enzymů, hormonů a nebo podporující vytěsňování tyroxinu z krve a potlačující vylučování TRH.
Při vyvážené, rozmanité stravě nemusíte mít strach, ale vyvarujte se jednostranné stravě s nadměrnou konzumací některých surovin. Při hypofunkci štítné žlázy zcela vylučte z potravin zelí, sóju, křen, květák, brokolici, arašídy a naopak zvyšte konzumaci makrel a vlašských ořechů.
Problémy štítné žlázy jsou často spojeny se stavem ve Vašem břichu a podbříšku. Při problémech se štítnou žlázou mějte na paměti, že se jedná o žlázu s velkou setrvačností a širokou návazností na celý organismus.

Žádná položka