Hepatitida může být neinfekční (problém žlučových cest) nebo to je virová nákaza způsobující zánět jater. Dnes už rozeznáváme celkem 6 typů infekční hepatitidy, které označujeme A až E a G.
Typ A označujeme jako nemoc "špinavých rukou", ale chytneme ji i z infikované krve a při pohlavním styku s infikovaným sexuálním partnerem. Příznaky jsou únava, tmavá moč se světlou stolicí, zažloutlé bělmo očí.
Typ B je též infenkční a častým přenosem jsou nehygienický piercing nebo tetování. Celosvětově se odhaduje se až 30%tní infikovanost mezi populací. Má příznaky podobné jako chřipkové onemocnění plus příznaky typu A.
Typ C je přenosný infikovanou krví a je velmi nebezpečný, zejména svým přechodem do chronického stádia. Příznaky jsou obdobné jako výše, navíc svědění pokožky a bolest na pravé straně v oblasti jater.
Déčko a "éčko" v ČR zatím prakticky nehrozí, no a typ G člověku nejen neškodí, naopak možná brzdí rozvoj HIV.
Očkovat lze pouze na typ A a B. Neléčený zánět jater přechází do chronického a vede k fibróze a nakonec cirhóze a rakovině jater. Nesprávný název "žloutenka" představuje jen symptom onemocnění (zežloutnutí), který však může, ale i nemusí onemocnění provázet.
Léčba infekčních hepatitid je obecně složitá. Začněte se stravovat podle doporučení pro tuto nemoc a žádný alkohol.
S hepatitidou samozřejmě běžte vždy k lékaři, léčbu ale velmi doporučuji doplnit o námi navrženou fytoterapii, která může mít nejen pomocnou, ale někdy i rozhodující úlohu. Je dezinfekční, očišťující a podporuje funkci jater. V tomto případě vyžaduje kombinaci všech námi doporučených přípravků. Může to trvat i několik týdnů, než se barva pokožky a očí zcela navrátí k normálu. Je velmi důležitý příjem čisté nebalené vody a to ve zvýšeném pitném režimu.

Žádná položka